Kosmetické změny, nebo revoluce?

Začátkem tohoto roku proběhlo několik nenápadných změn ve státem podporovaném spoření na penzi – Doplňkovém penzijním spoření. Kupodivu, noviny se zaměřili na očekávaný (a nijak překvapivý) konec II. pilíře. Zdá se, že změny jsou pod rozlišovací schopností většiny redaktorů. Přesto: jazýček vah výhodnosti se rázně přehoupnul a z otloukánka je tu černý kůň?

Co se tedy stalo?
Od 1. 1. 2013 skončilo staré dobré Penzijní připojištění a začalo Doplňkové penzijní spoření. Nešlo jen o pouhou změnu názvu, ale o totální změnu pravidel. Díky tomu, že 90% lidí mělo stávající připojištění, kde pochopitelně zůstávali původní podmínky, prošla zněna bez větší pozornosti.
Přitom nové podmínky přinesli obrovskou výhodu – možnost zvolit si strategii, která přinese větší výnos než třeba spořicí účet. Zakopaný pes byl ve výběru. Skončila možnost výběru v 60 roce věku.  A právě tato obrovská nevýhoda už neplatí!
V roce 2012 běžela obrovská vlna, a kdo neměl, zakládal si ještě „to staré penzijko“. Hlavním argumentem byla – jak jinak – GARANCE. Fond musí každý rok skončit v kladných číslech, nesmí prodělat. Zdá se to být v pořádku, ale není.
Ve skutečnosti vás ta garance totiž přijde hodně draho.
Pro příklad:
Je vám 35 let a chcete si ještě 20 let spořit třeba jeden tisíc korun?

  • Zvolím garantovaný (původní) penzijní fond: na konci mám 462.000,- Kč
  • Zvolím nové spoření – Doplňkové penzijní spoření (vyvážená varianta): na konci mám 726.000,- Kč

To je rozdíl 264.000! Cena za pocit, že mi to nikdy neklesne je příliš vysoká.

Pokud tedy nechcete přicházet o statisíce korun, je čas se zamyslet a začít počítat. Každopádně každý, kdo má více jak pár let do penze by se měl zamyslet nad otázkou, zda neudělat změnu na svém „penzijáku“.

 

 

Author: Domkov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.