Volby 2013: díl třetí – vybral jsem si

Tak tedy konečně díl třetí, koho jsem si vybral. Pokud chcete vědět koho jsem nevybral tak tady je Díl první a Díl druhý. Nyní tedy proč jsem si vybral a koho.Mým favoritem se stala Strana svobodných. Pokud chcete vědět více můžete tady. Než se rozepíšu podrobněji proč právě je, tak tady moje vidění věcí současných.

Jak je na tom Česká republika?

Jsem dalek hořekování nad tím, že jsme v bídě, chudobě a podobné pláče. Máme se posledních 20 let tak, jak jsme se nikdy v dějinách neměli a prožíváme jako země 20 let blahobytu. Ano, vím že v Německu, Rakousku a Švýcarsku se mají mnohem lépe, je pravdou že i my jsme na tom mohli být mnohem lépe, ale podívejte se do světa, jak se žije jinde. To ale v žádném případě nemá znamenat, že máme zavřít oči nad bord..em který tu v mnohém vládne.

Co nám jako národu chybí, je zdravé sebevědomí, touha po tom udělat věci., které něco změní, umění přiznat chybu a poučit se z ní a co mi velmi chybí – … – jakási nonšalance a nadhled (nebýt takzvaně vlezdoř….) , ale ani se neskrývat za povýšenost a cynismus.

Celkově se domnívám, že zdravá společnost potřebuje zdravé jedince, kteří neztrácejí pojem a vazbu na svoje okolí.

Definice pravice a levice (moje defnice)

Rozdíl mezi pravicí a levicí dnes vidím v postoji, do jaké míry má stát přebírat zodpovědnost a do jaké míry má být zodpovědnost ponechána na jednotlivcích.

Levice silnější stát a ochrana jednotlivce (což bohužel vede k větší míře přerozdělování, více beru tam kde je, a přesouvám tam kde není).

Pravice silnější důraz na osobní zodpovědnost a svobodu jednotlivce (což se může zvrhnout v sobeckost a soběstřednost).

Naneštěstí v dobách od roku 1989 tady bylo velice málo – zdali vůbec – období, kdy by se tu praktikovala pravicová politika. V.Klaus byl pravicový řečník, se středovou politikou, někdy se až říká že na západě by byl velice solidní sociální demokrat. Za celou dobu od roku minimálně 1996 se stále více praktikovalo zvětšování státu, více daní a více přerozdělování. Do tohoto – korupcí nakaženého těla – pak někdo začal pumpovat milardy EU peněz. To byl začátek katastrofy, protože za a) kde je nabídka, najde se poptávka (zvláště po penězích) a b) naplno se projevila naivita úředníků, že jsou chytřejší než jejich protihráči. Nejsou a nikdy nebudou.

Z těchto a mnoha dalších důvodů se domnívám, že jediné průchozí omezení korupce a marasmu je snížit průtok peněz přes politiky a úřady a nechat více peněz v ekonomice. Pokud se podaří snížit celkové množství přerozdělovaných peněz, můžeme očekávat několik efektů:

 1. snížení nabídky veřejných peněz se automaticky začne snižovat i lukrativnost těchto „penězovodů“ – prostě už tam toho tolik nepoteče
 2. zlevní se pracovní síla, nyní děláme téměř z 50 % na stát !!! Lidé si budou moci lépe rozhodnout co s penězi (i špatně)
 3. místo nesmyslných cyklostezek a muzeí a jiných úžasných (skoro vždy však neziskových)  aktivit lidem nezbyde nic jiného, než se zamyslet nad tím, jak udělat něco výnosného
 4. pokud snížíme celkovou daňovou zátěž, zefektivní se tím i její výběr – proč by někdo riskoval postih a pral prachy, když míra zdanění bude přijatelná
 5. jako dnes se ještě více objeví lidé, kteří ze svého a dobrovolně začnou sponzorovat různé neziskové projekty. Ale budou maximálně efektivní!

Jsem hluboce přesvědčen, že pokud by se podařilo vybalancovat míru daní na rozumné úrovni bude se žít dobře PŘEDEVŠÍM nízko nákladovým skupinám a rodinám.

Asi před 5-8 lety v rádiu chválili jakýsi úžasný rekvalifikační projet, kde se povedlo zajistit nové zaměstnání x lidem. Pak řekli kolik to stáloa bylo to cca 500 tisíc !!!! na jednoho. Nebylo teda lepší dát 500.000 těm lidem a říci jim, tady máte na nový rozjezd, je to na vás ?

Strana  SVOBODNÝCH

 1. jako jediná má systematicky rozmyšleno snížení daní a zmenšení státního aparátu.
 2. jako jedna z mála má rozumný program ohledně fondů EU – tedy vystoupení z Evropské Unie a návrat  k fungující evropské spolupráci – viz můj článek, http://www.domkov.cz/evrooptimista-eu-skeptikem
 3. je „na trhu“ dlouho a probojovává se poctivou mavenčí prací bez zkratek a zjednodušení (žádné provařené obličeje, nebo pseudocelebrity na kandidátkách pro zviditelnění)
 4. má ve svých řadách dostatek ekonomů, kterým to myslí
 5. chce usilovat o to, aby stát mluvil jen do podstatných věcí a ty dělal maximálně efektivně (školství, obrana, právo a bezpečnost)
 6. má propracovaný program, kde řeší nejen Co by bylo hezké …. ale hlavně jak k tomu dojít.

Strana Svobodných je pro mě v tuto chvíli nejvěrohodnější pravicovou stranou u nás.

Svobodni.cz

Author: Domkov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.